چرا نباید روی موی مرطوب اتو بکشیم؟

خانه > وبلاگ > چرا نباید روی موی مرطوب اتو بکشیم؟

صاف کردن موی خیس

استفاده از اتوی مو، به عنوان ابزاری برای صاف کردن مو امری رایج و جذاب است. اما اینکه چطور و چه زمان باید از این ابزار بهره برد سوالی است که در این مقاله به دنبال پاسخ آن هستیم. شاید خیلی ها ندانند که قبل از استفاده از اتو مو می بایست مرطوب باشد یا خشک؟! در واقع پاسخ مو به حرارت در دو حالت خشک و مرطوب متفاوت است و اصولا در حالت تر مو شکننده تر است. برای بررسی بیشتر ابتدا اجازه دهید تا ساختار مو را با جزئیات دقیق تری شناسایی کنیم.

ساختار مو به سه بخش تقسیم می شود:

  1. مدولا یا مغز مو: در مرکزیت درونی ساقه مو قرار دارد. موهای خیلی ظریف و نازک فاقد این بخش هستند.
  2. کورتکس یا لایه میانی: لایه ی وسطی مو است بافت به آن بستگی دارد و و رنگ مو نیز در آنجا حضور پیدا می کند.
  3. کوتیکول یا لایه بیرونی که ساختار آن مانند پوست ماهی فلس دار است. این  فلس ها روی هم میی لغزند تا لایه های زیرین را حفظ کنند.
[us_single_image image=”28088″ size=”full” style=”shadow-1″]

ما بین لایه های فلسی کوتیکول فضاهای خالی وجود دارد که می تواند تا 30% وزنش را با آب پر کند. البته اگر مو آسیب دیده باشد میزانی بیش از این آب در میان کوتیکول ها جای می گیرد. یک اتوی مو معمولا دمایی بین 180-200 درجه سانتیگراد دارد. محدوده ی دمایی موپیچ نیز کمی خنک تر، بین 100 تا 200 درجه سانتیگراد است. هر دوی این دماها بالاتر از دمای جوش آب یعنی 100 درجه سانتیگراد هستند. وقتی مو مرطوب است یعنی آب در میان کوتیکول ها وجود دارد. حال چه اتفاقی برای موی مرطوب، وقتی جسم داغی به آن برخورد می کند می افتد؟

آنچه که اتفاق می افتد، بی شباهت به ترکیدن دانه های ذرت و تبدیل آن به پاپ کرن نیست.

[us_single_image image=”28089″ size=”full” style=”shadow-1″]

زمانی که آب از مایع به بخار تبدیل می شود حجم آن افزایش می یابد. وقتی که افزایش دما و حرارت زیاد و قوی باشد این تغییر حجم با سرعت بیشتری اتفاق می افتد. از آنجا که این آب بین ساختار کوتیکول و کورتکس قرار دارد، باعث ایجاد میکرو انفجارهایی در مو می شود. در واقع این تغییر سریع باعث ترکیدگی و ایجاد حفره های در ساختار مو می شود. تبدیل ناگهانی آب به بخار، هر آنچه را که در مسیر بخار قرار دارد دچار صدمه و آسیب می کند. در زیر، عکس های میکروسکوپی نتیجه ی این امر را مشاهده می کنید.

[us_single_image image=”28090″ size=”full” style=”shadow-1″]

البته این بدان معنا نیست که وقتی مو خشک است هیچ آسیبی به مو نمی رسد؛ حرارت زیاد باعث خشکی مو و از بین رفتن رنگدانه های آن می شود اما این اثر برای موی  مرطوب چندین برابر است.

در عین حال اگر استفاده ی مستمر از این ابزار ندارید (مثلا ماهی یکی دو بار استفاده می کنید) نیازی نیست خیلی نگران این موضوع باشید، اما باز هم استفاده ی خیس و مرطوب مو توصیه نمی شود. همچنین استفاده از اسپری های محافظ حرارتی نیز باعث در امان ماندن مو از آسیب ها خواهد بود.

5/5 - (3 امتیاز)

مطالب مرتبط

1 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست